Jak na to /  Doporučení pro zlepšení
Doporučení pro zlepšení výkonu
JAK BEZPEČNĚ KONZUMOVAT GELY A KONCENTRÁTY BĚHEM SPORTU PDF Tisk Email

JAK BEZPEČNĚ KONZUMOVAT
GELY A KONCENTRÁTY BĚHEM SPORTU

Energetické gely stejně jako energetické koncentráty doporučujeme v našich výživových strategiích a plánech používat během výkonu. To není nic nového ani převratného. Jak to však dělat například během jízdy na kole, abyste přijali potřebnou dávku energie co možná nejbezpečněji? Jsou možné dva způsoby, s nimiž vás nyní blíže seznámíme:

1. konzumace koncentrátu nebo gelu vmícháním do nápoje

Zřejmě nejoptimálnější a díky tomu i často používané je vmíchání koncentrátu nebo gelu do lahve s vodou. Toto řešení je snadno realizovatelné především na kole, kdy s sebou můžete vést dvě lahve – v jedné máte iontový nápoj Enervit G sport, který pijete každých 10-15 minut, v druhé pak ve vodě rozpuštěný koncentrát nebo gel, které konzumujete méně často než ionťák (po 30-45 minutách).

Toto doporučení však lze aplikovat i při běhu, a to buď ve spolupráci s vlastními lidmi v rámci pravidelných občerstvovaček, nebo tak, že si lahev s rozpuštěným gelem nebo koncentrátem vezmete s sebou do bederního pásu a iontový nápoj pijete na občerstvovačkách připravených pořadateli.

Častý způsob konzumace koncentrátu Enervitene sport koncentrát nebo Enervitene sport competition během výkonu je jeho smícháním v lahvi s vodou (takto lze rozpustit jeden i více kusů).

Celý článek...
 
Jak optimálně vyladit na závod PDF Tisk Email

Když máte pod čepicí,

nemusíte dřít jako kůň!


Chcete úspěšně absolvovat svůj oblíbený závod, ale na trénink jste neměli dostatek času? Nebo máte skvěle natrénováno a chcete to potvrdit a prodat opravdové maximum, které ve vás dříme? A nebo chcete soupeřům ukázat, že je potřeba s vámi počítat?

Pro všechny takové ale i další jsme připravili názorného průvodce, jak vyladit na závod a připravit díky výživě organizmus tak, aby vaši výkonnost podpořil a posunul vaše limity o něco výše. Pojďme si tedy v časové posloupnosti ukázat, jak na to.

Celý článek...
 
Výživa, která poráží konkurenci PDF Tisk Email

Nemáte čas dřít jako kůň? Trénujte efektivně!

 

Celý článek...
 
JSOU ENERVITY I PRO REKREAČNÍ VYTRVALCE PDF Tisk Email

JSOU ENERVITY POTŘEBA I PRO REKREAČNÍ VYTRVALCE

Na dnešní téma nás přivedla častá odpověď začínajících sportovců nebo těch ne příliš často sportujících. Možná i ve vašem okolí reagují někteří sportovci často slovy, že ENERVIT nepotřebují, protože netrénují často. Neuvědomují si ale, že cesta k optimální fyzičce nemusí být postavena jen na dřině.

Po přečtení tohoto článku budete mít k dispozici argument postavený na zákonech fyziologie (tedy fungování organizmu), proč jsou i pro rekreační a málo trénované vytrvalce potřeba enervity (výživa specializovaná na vytrvalostní sportovce).

Celý článek...
 
Rozhovor s Dášou Opluštilovou, obchodní manažerkou Enervitu v ČR PDF Tisk Email

Rozhovor s Dášou Opluštilovou, obchodní manažerkou

Dášo, v létě je mnoho různých závodů a po jejich skončení většina závodníků přemýšlí, co měli udělat lépe, aby zajeli lepší výsledek. Jak to vidíte Vy jako profík na Enervit?

Dáša: Základem vždycky je jít do výkonu s dostatkem energie. Což si ale každý paradoxně vykládá tak, že se musí před závodem najíst něčeho sladkého, protože v tom je přeci té energie nejvíce. Málokdo si ale uvědomí, že tato rychlá energie přijatá před tréninkem nebo před závodem zvýší hladinu krevního cukru natolik, že tím dojde k potlačení tukového metabolismu. A tuk jako zdroj energie je pro vytrvalce strašně důležitý. Když ho však špatným jídlem před závodem vyřadíte, tělu už zbyde jen svalový glykogen a ten je bohužel poměrně rychle vyčerpatelný.

 

Co byste tedy cyklistům doporučila jíst před závodem? Ale ono vlastně i před tréninkem, že?

Dáša: Ano, před jakýmkoliv výkonem doporučujeme najíst se cca 4 hodiny před startem například kombinací celozrnného pečiva s trochou sýra, vhodné mohou být i palačinky (suché, rozhodně ne sladké)nebo těstoviny vařené natvrdo, případně ovesné vločky třeba s jablkem. Důležité ale je, aby mezi skončením jídla a zahájením výkonu byly plus mínus tři hodiny. No ale pak řešíme to, že nás před startem nebo i během závodu postihne hlad. Abychom se vyhnuli tomuto problému a zároveň nepotlačili tukový metabolismus, doporučuji přijmout Enervit Pre Sport, což je sacharidové želé na bázi pomalých sacharidů. Ty zasytí, ale současně nepotlačí tukový metabolismus. Mnoho sportovců již s ním má velmi pozitivní zkušenosti a jsou dokonce i tací, kteří jezdí závody pouze na Pre Sport.

Celý článek...
 
Omega3 mastné kyseliny ve sportu PDF Tisk Email

Omega3 mastné kyseliny ve sportu

Účelem tohoto článku je specifikovat důvody, proč sportovci mohou mít prospěch z pravidelného příjmu omega3 esenciálních mastných kyselin. V této souvislosti lze odkázat na několik vědeckých výzkumů publikovaných v několika posledních letech.


Přirozené funkce hormonů ve sportovním výkonu
Nejdříve však musí být zdůrazněna úloha hormonů ve sportovním výkonu. Hormony působí jako nosiče informací. Jsou to poslové, kteří umožňují komunikaci mezi různými orgány. Hormony prostě ovládají všechny činnosti, které mají bezprostřední vliv na sportovní výkon. Například hrají roli ve „vyrovnávání disbalancí a dluhů“, ke kterým dochází v průběhu fyzické zátěže, nebo v „adaptaci“ na určitý typ tréninku.

 

aaaaa aaaaaaa

Celý článek...
 
Zotavení a regenerace po výkonu II PDF Tisk Email

Zotavení a regenerace po výkonu II

Co obsahuje tento díl:
V tomto díle rozvíjíme problematiku zotavení a regenerace po výkonu z předchozího dílu o syntézu bílkovin po tréninku a o pohled na suplementaci aminokyselinami BCAA a glutamin.

 

Shrnutí z předchozího dílu

Za účelem rychlého doplnění zásob glykogenu po jeho vyčerpání způsobeném fyzickou aktivitou se doporučuje, aby sportovci co nejdříve po dokončení cvičení přijali sacharidy s vysokým glykemickým indexem. Při současném příjmu bílkovin se zvyšuje regenerace glykogenových zásob a zároveň je podporována i syntéza bílkovin, přesněji řečeno jsou negativní účinky způsobené fyzickou zátěží opraveny mnohem rychleji. Aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, zejména leucin, podporují opravy svalové tkáně po cvičení a stimulují syntézu nových svalových bílkovin. Glutamin podporuje syntézu glykogenu a snižuje riziko infekce a přetrénování, dva možné důsledky náročné tréninkové přípravy.

 

Syntéza bílkovin po tréninku

Někteří autoři uvádějí, že po intenzivním cvičení může být zlepšen regenerační proces a dosaženo menšího počtu svalových potíží (jakými jsou bolest a ztuhlost), pokud jsou bezprostředně po skončení cvičení přijaty bílkoviny a/nebo specifické aminokyseliny. Nicméně je třeba si uvědomit jeden základní fyziologický předpoklad: kdykoliv během dne probíhají v lidském těle rozklad bílkovin a syntéza bílkovin (syntéza zastaví rozpad bílkovin v těle, k němuž dochází v průběhu tréninku, a stimuluje produkci nových bílkovin a tudíž svalových buněk) (Phillips, 2004). Rozklad a syntéza bílkovin probíhají současně, i když jeden dle aktuální situace vždy převládá nad tím druhým. V tomto bodě jsou nesmírně důležité výživa a trénink.

Celý článek...
 
Zotavení a regenerace po výkonu PDF Tisk Email

Zotavení a regenerace po výkonu

Co obsahuje tento díl:

 • co rozumíme pod pojmem regenerace
 • čím a jak optimálně doplnit svalový glykogen
 • důvody, proč nepodceňovat regeneraci

 

Může správná nutriční strategie podpořit zotavení sportovce po výkonu? Existuje mnoho různých důvodů se domnívat, že ano. A o tom je právě dnešní díl. Nejdříve se však věnujme pojmu „regenerace“, protože ten může mít různé významy:

Typ regenerace             čas na zotavení             důležitost výživy

Rychlá regenerace             minuty                                   není důležitá

 • ustálení tepové frekvence
 • vyrovnání kyslíkového dluhu

Pomalá regenerace           hodiny až desítky hodin            nezbytná

 • doplnění tekutin
 • obnovení hladiny minerálních látek
 • obnovení zásob energie
 • oprava poškozených svalových vláken

Z uvedené tabulky vyplývá, že pod pojmem regenerace vnímáme návrat organizmu do tzv. homeostázy, čili stálého vnitřního prostředí. Tepová frekvence se vrací na běžné hodnoty bezprostředně po námaze, následovaná vyrovnáním kyslíkového dluhu, který je o to větší, čím více anaerobní výkon byl (např. intervalový běžecký trénink, jakým je osm krát 200 metrů při vysoké intenzitě; nebo fotbalový zápas, během něhož fotbalista absolvuje několik opakovaných krátkých intervalových sprintů). V těchto příkladech se sportovec dostane do tzv. kyslíkového dluhu, který musí být „splacen“ co nejdříve.

Celý článek...
 
Výživa a suplementace během výkonu PDF Tisk Email

Výživa a suplementace během výkonu

Během cvičení čerpají svaly energii především ze tří zdrojů:

 1. glykogen, a to především svalový glykogen
 2. endogenní (vnitřní) tuky, které jsou přítomny ve svalech nebo dopraveny adipocyty prostřednictvím krevního oběhu
 3. sacharidy přijímané potravou během cvičení.

V mnoha sportovních disciplínách, a to především ve středně a dlouhodobých (zejména cyklické disciplíny, běh na lyžích, půlmaratony a maratony, ale i týmové sporty) se výkon zhoršuje v důsledku vyčerpání svalového glykogenu ze svalů (Costill, 1971; Kustrup a kol., 2006). Proto by měl být na začátku každého výkonu nahromaděn a ve svalech zpětně doplněn dostatek glykogenu a současně umožněno maximální využití endogenních tuků a sacharidů přijímaných během cvičení.

Jak šetřit svalový glykogen

Glykemický index (GI) sacharidů přijímaných před cvičením ovlivňuje využití endogenního tuku svalovými vlákny během cvičení (viz díl II.). Sacharidy s vysokým GI způsobují zvýšení hladiny glukózy v krvi a hladiny inzulínu (Wu a Williams, 2006; Febbraio a kol., 2000) s následným nárůstem spotřeby glukózy v krvi, které ve svém důsledku vede ke stavu hypoglykémie a zejména k omezení spotřeby tuků svalovými vlákny. Naopak, příjem sacharidů s nízkým GI před cvičením má za následek zvýšenou spotřebu tuků a s tím spojené šetření svalového glykogenu (Mondazzi a Arcelli, 2009). To je zřejmé především v počáteční fázi cvičení a když je jeho intenzita pod anaerobním prahem.

Celý článek...
 
Nápoje a pitný režim při sportu PDF Tisk Email

Nápoje a pitný režim při sportu

Jak bude doloženo v průběhu tohoto článku, tekutiny jsou pro sportovce a aktivní lidi velmi důležité. V případě všech sportovních činností, ale především u těch, které trvají déle než několik desítek minut a/nebo které probíhají v prostředí způsobujícím vysoké pocení (vysoká teplota, vysoká vlhkost vzduchu), je absolutně nezbytné myslet na pitný režim ještě před výkonem. Cílem je, aby sportovec šel na start závodu nebo zahajoval trénink s nulovým deficitem tekutin. Zároveň je nezbytné, aby v průběhu výkonu a stejně tak během závodu doplňoval alespoň část tekutin (a současně minerálních látek, je-li to potřeba) ztracených pocením. Je to proto, že i mírná ztráta tělesných tekutin přináší citelné zhoršení výkonu a je-li úbytek tekutin výrazný, může mít tento stav vliv i na zdraví.

ÚBYTEK VODY V TĚLE
Lidský organizmus dokáže přežít bez jídla několik týdnů za předpokladu, že bude mít dostatek tekutin. Bez vody dokáže přežívat maximálně několik dní (v chladném prostředí člověk vystačí s o něco více než půl litrem tekutin denně). Lidské tělo nepřetržitě ztrácí vodu, nicméně denní ztráta se značně liší den ode dne. U zdravého člověka dochází ke ztrátám tekutin několika způsoby: ledviny (množství moči se zvyšuje v případě, že člověk pije více, než je třeba), trávicí systém (stolice může být bohatá či chudá na vodu v závislosti na druhu jídla; průjem nebo zvracení významně zvyšují ztráty vody a minerálních látek), pokožka (potem) a plíce (značné množství vodní páry odchází z těla prostřednictvím dýchacích cest, zejména ve vyšších nadmořských výškách). Je také třeba myslet na to, že každý den žaludek a střevo (především tenké střevo) vylučují velké množství tekutin (průměrně 7-10 litrů), které jsou však téměř úplně vstřebány v tlustém střevě. V glomerulech (cévních klubíčcích) ledvin je každý den vytvářeno velké množství „tekutého odpadu“, které v součtu představuje několik desítek litrů. Nicméně v případě, že výroba adiuretinu (antidiueritický hormon) hypofýzou běží bez problémů, většina z tohoto množství se vstřebává a jen malá část se vyloučí z těla v podobě moči.

Celý článek...
 
Výživová strategie před cvičením a sportovním výkonem - AMINOKYSELINY PDF Tisk Email

Díl III.: Výživová strategie před cvičením a sportovním výkonem - AMINOKYSELINY

Co obsahuje tento díl:

 • zdůrazní změnu jídelníčku před tréninkem, jehož cílem je rozvoj svalové hmoty
 • doporučí efektivní časování příjmu aminokyselin
 • popíše důležitost aminokyseliny L-leucin při sportu


V minulém díle jsme se věnovali příjmu sacharidů a jejich nejvhodnějším formám před výkonem. Tento navazující díl se zaměřuje na to, …

… jak je to s příjmem bílkovin před výkonem
Některé tréninky vytrvalců jsou zaměřeny spíše na rozvoj síly než vytrvalosti. Před takovými tréninky, jejichž hlavním cílem je zvýšení svalové síly a/nebo svalové hmoty, je vhodná jiná strava než v případě vytrvalostních výkonů. Obecně platí, že růst svalových vláken je umocněn intenzivním silovým tréninkem spojeným s dostatečným příjmem esenciálních aminokyselin. To je způsobeno dvěma paralelně probíhajícími procesy: syntézou (tedy tvorbou) a degradací (tedy naopak znehodnocením či úbytkem) svalových bílkovin. Vzájemná bilance těchto dvou procesů může podpořit růst svalů pouze v případě, že syntéza převyšuje degradaci. Vedle toho jsou však tyto dva procesy stimulovány různými výživovými složkami. Silový trénink stimuluje uvolňování hormonů s anabolickým (růstovým) účinkem, jako je IGF-1, a hormonů ovlivňujících účinky mTOR (enzym aktivovaný cvičením a příjmem aminokyselin, především leucinu), který stimuluje syntézu bílkovin. Především během cvičení platí, že průběžný příjem aminokyselin má vysoký synergický efekt, jsou-li současně stimulovány IGF-1 a mTOR.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 Další > Konec >>

Strana 1 z 3

Kontakt

VITAR Sport, s.r.o., oficiální dodavatel značky Enervit do ČR
sídlo: třída Tomáše Bati 385 | 763 02 Zlín | Czech Republic
Kancelář Liberec, Žitavská 234/63 | vitarsport@enervit.cz
obchodní manažer:
Karolína Preislerová | obchod@enervit.cz | mobil: +420 725 435 549
vztahy s veřejností, sportovní kluby:
Štěpán Kaliba
| sport@enervit.cz | mobil: +420 606 048 557

Zasílání novinek


Enervit Sport. 2018. Created by Aftertime.